Open Borders - Engaging Architecture

Oplev dette års installation på Roskilde Festivals "Poor City"-område i Dansk Arkitektur Center fra den 25. maj - 5. august.

Udstilling på Plan 2 i Dansk Arkitektur Center fra den 26. maj - 5. august 2012.

Oplev dette års vinderprojekt "Open Borders" fra designkonkurrencen Build What Here 2012, som har været afholdt for andet år i træk i et samarbejde mellem Roskilde Festival og Dansk Arkitektur Center.

Nogle af dørene er åbne, mens andre står på klem eller er aflåst. Du kan ringe eller banke på. Måske bliver du lukket ind på den anden side - men kun måske.

Installationen "Open Borders" består af flere hundrede døre i forskellige størrelser, farver, og fra forskellige tider. Dørene vil slænge sig gennem festivalområdet "Poor City" og symbolisere den virkelighed, der møder asylansøgere, som kommer til Skandinavien.  

I en udstilling i Dansk Arkitektur Center kan du opleve en specialdesignet udgave af installationen. Her kan du bevæge dig gennem en labyrint af mere end 50 døre, alene eller i interaktion med de andre gæster, og opleve følelsen af at være på den ene eller anden side af noget - at være indenfor eller udenfor.  

Udstillingen i Dansk Arkitektur Center fortæller historien bag vinderprojektet og viser derudover et udvalg af andre projekter fra konkurrencen Build What Here, som i år var udskrevet på det åbne innovationssite http://www.innosite.dk/.

Konkurrence med holdning 
Alle konkurrenceprojekter forholder sig til Roskilde Festivals "standpunkt" over fattigdom og ulighed, som i år er rettet specifikt mod unge asylansøgeres forhold i Danmark, Norge og Sverige. Konkurrencen gik ud på at iscenesætte standpunktet i en interessant, funktionel, bæredygtig og involverende plan for Poor City.

Se video fra Open Borders i Poor City:


Arrangementsrække

I forbindelse med udstillingen afholder Dansk Arkitektur Center en arrangementsrække, der omhandler midlertidig arkitektur som involverende og debatskabende. Arrangementerne vil særligt fokusere på at formidle og tydeliggøre potentialerne ved midlertidig arkitektur i forhold til mere overordnede tendenser i byudvikling:

Debat: Midlertidig brug af byen
den 27. juni kl.17-19
Hvorfor skal man overhovedet muliggøre midlertidig brug af byen og understøtte midlertidige initiativer? Hvad kan det give til byen? Med inspiration fra bogen "Byen bliver til - en urban håndbog" inviterer Dansk Arkitektur Center til en eftermiddag, hvor midlertidighed i byen diskuteres. Mød op til en paneldiskussion om de udfordringer, der ligger i midlertidig brug af tomme arealer og bygninger i byen. Tilmelding nødvendig via dette link


Læs mere om Build What Here

Læs mere om Roskilde Festivals "Standpunkt"

 

Udstillingen er støttet af Real Dania

 

Sidst opdateret d. 12. november 2012